Vlada RH na današnjoj je sjednici Uredbom o izmjeni Zakona o socijalnoj skrbi povećala naknadu za status roditelja njegovatelja i njegovatelja osobe s invaliditetom sa 2.500 na 4.000 kn.
Status roditelja njegovatelja koji je prvi put zakonski uređen 2007. godine, ova je Vlada 2017. godine proširila na način da status njegovatelja dobivaju i bračni ili izvanbračni drugovi, formalni ili neformalni životni partneri osobe s invaliditetom koji o njima brinu 24 sata na dan. Do tada je taj status u sustavu socijalne skrbi bio rezerviran isključivo za roditelje djece s najtežim teškoćama.
Povećanje iznosa naknade, koji se nije mijenjao od 2008. godine, bilo je planirano i u okviru novog Zakona o socijalnoj skrbi, no izvanredne okolnosti izazvane epidemijom koronavirusa utjecale su na prolongiranje donošenja Zakona, čiji je fiskalni učinak procijenjen na gotovo 500 milijuna kuna.
Međutim, unatoč navedenom, svjesni potreba roditelja njegovatelja i njegovatelja koji skrbe o najranjivijim skupinama u društvu, na prijedlog Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Vlada RH donijela je Uredbu kojom se uređuje pravo na naknadu od 4.000 kuna mjesečno uz podmirene doprinose.
Status roditelja njegovatelja i njegovatelja osobe s invaliditetom trenutno koristi 4859 osoba. Za isplatu uvećanih naknada do kraja 2020. godine Vlada RH osigurala je dodatnih 58 milijuna kuna što na godišnjoj razini iznosi ukupno 275 milijuna kuna.
Roditelj njegovatelj i njegovatelj osim prava na novčanu naknadu, ostvaruje i prava iz mirovinskoga osiguranja, zdravstvenoga osiguranja i prava za vrijeme nezaposlenosti, kao zaposlena osoba prema posebnim propisima.
Osim prava na novčanu naknadu za roditelja njegovatelja i njegovatelja, dijete s najtežim teškoćama i osoba s invaliditetom ostvaruje i druga prava iz sustava socijalne skrbi, kao što su pravo na osobnu invalidninu, jednokratne naknade, pravo na uslugu rane intervencije, pravo na psihosocijalnu podršku, pravo na uslugu pomoći pri uključivanju u programe odgoja i redovitog obrazovanja (integracija), pravo na uslugu pomoći u kući, pravo na uslugu boravka.
Ističemo kako smo u mandatu ove Vlade proširili krug osoba koje mogu ostvariti pravo na osobnu invalidninu te smo povećali novčane iznose korisnicima osobne invalidnine i doplatka za pomoć i njegu, a povećali smo i iznose naknada za udomitelje pri čemu ni u jednome trenutku nismo smanjivali iznose postojećim korisnicima prava u sustavu socijalne skrbi.
Također, dva puta povećan je iznos naknade za rodiljne i roditeljske potpore, a nakon punih 11 godina stagnacije, povećan je i dohodovni cenzus za ostvarivanje prava na doplatak za djecu.